Staff List

 

Head Teacher                                         

Claire Caldwell

Deputy Head Teacher

Umrana Malik

Assistant Head

 

Shelley Meer

Nursery Teacher   

Sarah Sterland

Reception Teacher                             

Hilary Fairbairn

Reception Teacher                             

Lucy Darlow

Reception Teacher                             

Early Years / KS1 Teacher

Hannah Scoffin

Caroline Toone

Year 1 Teacher

Rachel Hubbard

Year 1 Teacher

Alice Andrews

Year 1 Teacher

Ivana Danon

Year 2 Teacher                                       

Nisha Stuart

Year 2 Teacher                                       

Jo Moore

Year 2 Teacher                                        

Ed Toone

Year 3 Teacher   

Casey Smith

Year 3 Teacher   

Jack Butler

Year 3 Teacher   

Vinny Jagatia

Year 4 Teacher                                      

Benjamin Buxton

Year 4 Teacher                                       

Ben Biggs

Year 4 Teacher                                      

Holly Turner

Year 5 Teacher                                                                   

Charlotte Staley

Year 5 Teacher                                                                    

Ruth Martin

Year 5 Teacher                                                                   

Amanda Wilson

Year 6 Teacher                                       

Carol Hardwick

Year 6 Teacher

Nicola Rea

Year 6 Teacher                                        

Claire Shearer

Year 5 / TLR Cover    

 

Regular Supply Cover                                   

(Pupil Premium)                                               

Year 2                                                              Year 6                      

                 Maggie Scott

 

 

 

                  Mariana Bero

                  Humera Khan

 

 

 

Reading Interventions

Jo Atkinson

 

 

SENCO

 

 

Kathy Denham

 

 

 

HLTA / PPA Cover

Maureen Dixon

Linda Dunn 

George Frearson   

Sarah Jackson

Jodie Lippitt  

Kath Smith          

Mandy Thornber    

Janet Webster

 

Special Needs Teaching Assistants         

 

 

 

Linda Kennedy

Mel Shobowale

 

Stacey Jackson

Sammy-Jo Squires

 

Sharon Timmoney

Zoe Ferla

Bridgette Allen

Amanda Snow

Sharon Newbold

 

Teaching Assistants

 

Rosie Benfield

 

Sharmila Bhogaita

 

Emily Charles

Linda Dunn

 

Debra Frankton

Jo Hadley

Nikki Harman

George Frearson

Rachel Hammond

Sarah Jackson

 

Sabina Khalifa

Lailla Lingham

Jodie Lippitt

Ann Partington

 

Steph Slater

Kelly Stickland

 

Gail Sharp

Janet Webster

 

Claire White

Kas Winnett   

 

 

Michelle Goodman

Michelle Carlisle

 

Sophie Ferla

 

 

Sports Coach

 

Jo Pegg

 

Library Manager

 

Sarah Jackson

 

Reprographics Officer

 

Martin Moores

 

ICT Technician

 

ICT Support

 

James Meer

 

Connor Rose

 

Office Manager

 

Teresa Shellard

 

Bursar/Finance Officer

 

Laurie Bromley

 

Admin. Officer

 

 

 

Vacant

 

Admin. Officer

 

 

Jo Bray

 

 

Site Manager

Phil Creed

 

 

Learning Mentor / Attendance Officer/ Lunchtime Manager

Kath Smith

 

 

 

Assistant Lunchtime Manager

Rosie Kaur

 

 

Lunchtime Supervisors

 

 

Natalie Bradshaw

 

 

Sophie Ferla

 

Emily Charles

Michelle Carlisle

Laura West

George Frearson

 

Jo Hadley

Rachel Hammond

 

Nikki Harman

Stacey Jackson

 

Samantha North

Linda Kennedy

 

Karen Laywood

Alison Mallaby

 

Louise Mundin

Ann Partington

 

Michelle Roberts

Sharon Timmoney

 

Amanda Snow

Meena Taylor

 

Mandy Thornber

Mary Wood

 

Samantha North

Kas Winnett

Sammy – Jo Squires

 

 

Cook Supervisor

 

Lorraine Price-Jones

 

Kitchen Staff

 

Sammie Lloyd Jones

 

Daisy Porter

 

 

 

 

Cleaning and Maintenance Team

 

 

Luke Budd

Elaine Desbrow

 

Louise Mundin

Tina Beardsmore

 

Karen Brighty

 

 

 

School Nurse

Zoe Dann

 

Education Welfare Officer

Jo Brown